Metin Uca yine "Her Book’a Maydanoz": Erysichton sen kimsin ya!

Erysichthon sen kimsin ya! 


Yakında çıkacak olan kitabımız “Her Book’a Maydanoz”dan sıcağı sıcağına bir öykü…


Aslında adı zor söylense de kendisi çok kral bir adamdı. Teselya’nın kralıydı. Ama ağaçların, yeşil alanların, sulak toprakların da düşmanıydı. O dönemde her ağacın içinde bir su perisinin yaşadığına inanılsa da gözü lüksten başka bir şey görmeyen, adı zor kralımız Erysichthon, kendisine bir saray yaptırmak için ağaçları kesmeye başlar, tabii ağaçların ve yeşil alanların tanrıçası Demeter’in de canını sıkar. İş iyice çığrından çıkmaya başlar, 
Erysichthon, 100 yıllık bir meşe ağacına göz diker.

Saraydaki yaşlı ve bilge insanların, “eski saray neyinize yetmiyor” demesine karşın, kralımız “aklınızı kendinize saklayın” diye köpürür ve 100 yıllık meşe ağacını keser. Hatta “Demeter de kimmiş, benim daha güçlü tanrılarım var, bu ağacın içinde Demeter de yaşıyor olsa yine keserdim” diye böbürlenir.

Demeter’in canına tak edince, duruma el atmaya karar verir, Kafkaslar’dan Açlık Tanrıçası Peina’yı getirir. Kralımız uykudayken yakalar, kanatlarıyla sarıp yüzüne zehirli nefesini verir ve geri gider. Uyanan kralımız ağzını açıp kapatır, sürekli bir şey yediğiniz zanneder, oysa yiyecek yoktur. Tüm hizmetlilerini seferber eder, yerde, gökte, denizde yenebilecek ne varsa getirmelerini ister. Açlık Tanrıçası’nın laneti devrededir, ne yese doymaz, su içse yaramaz. Midesi dipsiz bir kuyu gibidir. Sonunda her şeyini kaybeder. Sarayını, varlığını… Kızı Mistra devreye girip, Tanrı Poseidon’a yalvarsa da yine çözüm olmaz. Poseidon onu kuşa çevirse bile babası yemek almak için satar. Poseidon onu danaya çevirince, vicdansız baba onu satıp yine yemek alır. 

 

Şimdi bu mitolojik öykü size akıldışı gelebilir. Ama sanki yeşil düşmanı olmayan bir ülkede yaşıyoruz. Bu hikaye kinaye barındırmıyor. Ama zor isimli kralımız, Erysichthon’un sonunu merak eden olursa anlatalım. Açlıktan kendi etini yiyerek öldüğünü ve acılar içinde hayata gözlerini yumduğunu unutmayalım. Milat öncesi asırlardan kalma öyküyü bugün bile göz ardı edenlere biz ne anlatalım.